Minimog Ön Yükleyici
1200₺ ve üzeri siparişlerde ücretsiz kargo!

Blog

Sirke İçmenin Faydaları

Sirke; elma, üzüm, gül, alıç, biberiye, mürver gibi doğal ürünlerin fermente edilmesiyle elde edilir. Oluşumunda etkili olan mayalar, besinlerdeki şekerleri birtakım süreçlerin ardından sirkeye dönüştürür. Özellikle de elmadan elde edilen versiyonu, çeşitli yararlarından dolayı sıklıkla kullanılır. Günümüzdeyse sirke içmenin faydaları bilimsel araştırmalarla desteklenmektedir.

 

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi, elmanın fermente edilmesiyle elde edilen en yaygın sirke türlerinden biridir. Yemeklere tat vermesi, bağışıklığa destek olması yanı sıra birçok alanda faydalar sağlar. 

Elma sirkesi cilde de yararlıdır. Derinlemesine temizler, siyah nokta ve akne oluşumunu engeller. Ayrıca ölü deriyi atar, cildi tazeler, fazla sebum üretimini engeller. Ayrıca pH dengesini korumaya katkı sağlar. Yanı sıra ter kokusunun azalmasına da destek olur.

 

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Faydalarıyla meşhur olan bu sirkeyi evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler ve takip etmeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

Malzemeler;

 • 2-3 kg elma
 • 2-3 litre su
 • Organik bal (tercihe bağlı)
 • 1 su bardağı elma sirkesi veya sirke anası

 

Yapılış;

 • Başlangıçta elmalarınızı bol suyla yıkadıktan sonra yaklaşık 6 saat kadar tamamen kurumalarını bekleyiniz.
 • Ardından kurumuş meyvelerinizi ufak parçalara ayırıp bir kavanozun yarısına kadar doldurunuz. Kapağı sıkıca kapattıktan sonraysa bir gece bekleyiniz.
 • Daha sonrasında diğer yarısına klorsuz içme suyu ilave ediniz. 
 • Eğer elmalarınızın şeker oranının az olduğunu düşünüyorsanız organik bal ve ya nebat şekeri gibi doğal tatlandırıcılarla destekleyebilirsiniz. 
 • Kavanozdaki karışımınızı ılık ve havadar ortamda bekletiniz ve her gün sabah akşam karıştırınız. 
 • Maya olarak sirke anası kullanacağınız durumlarda 10 gün bekledikten sonra ilave ediniz. 
 • Doğrudan sirke ile mayalayacaksanız 15 gün beklemeniz gerekecektir. 
 • Eğer kavanozdaki elmalarınızın tamamı dibe çöktüyse daha fazla karıştırmanıza gerek yoktur. Sirke anası oluşumunu bekleyiniz.
 • Oluşum tamamlandığında karışımı süzülerek dar ağızlı şişelere aktarınız. Sonrasında kapağını sıkıca kapatarak muhafaza ediniz.

Detaylı bir hazırlık süreci isteyen bu yöntem sağlıklı ve organik elmalarla yapılmalıdır. Katkı maddesi olan ya da hormonlu meyveler kullanırsanız beklenen faydaları elde edemeyebilirsiniz.

 

Elma Sirkesi Nasıl Tüketilmelidir?

Elma sirkesi, faydalarından yararlanabilmek amacıyla çeşitli şekillerde tüketilebilir. Fakat asidik yapısından dolayı, aşırıya kaçmamak ve tüketmeden önce bazı önlemler almak önemlidir.

Öncelikle saf olarak doğrudan içilmemelidir. Her zaman uygun miktarda suyla karıştırılarak seyreltilmelidir. Genel olarak bir bardak suya bir veya iki yemek kaşığı elma sirkesi eklemek yeterli olabilir. Bu karışım günde bir ya da iki kere miktarını çok arttırmadan içilebilir. Ayrıca yemeklerden önce veya sonra tüketebilirsiniz. 

Elma sirkesi sabahları aç karnına ya da gece uyumadan önce de içilebilir. Fakat aç karnına sirke içmek mide problemi olanlar için uygun görülmez, tüketmeden önce sirkeyi sulandırmak çok daha güvenli olacaktır. Bal, limon, tarçın, zencefil ve zerdeçal gibi malzemelerle de karıştırılabilir. Bu bileşenler elma sirkesinin tadını daha lezzetli hale getirebilir, faydalarını artırabilir.

Yararlarıyla ünlenen bu besin salatalara, soslara, çorbalara, içeceklere ve güveçlere de eklenebilir. Bu sayede lezzetini ve faydalarını yemeklerinizle birlikte alabilirsiniz. Ancak yemeklere çok fazla elma sirkesi eklememeye de dikkat etmek gerekir.

 

Bir Günde Ne Kadar Sirkesi İçilmeli?

Elma sirkesi faydalı bir gıda olmasına rağmen fazla tüketildiği durumlarda zararlı etkilere de yol açabilir. Asidik bir besin olması diş minesini yıpratabilir, mide sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca, elma sirkesi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle tüketirken aşırıya kaçmamak ve negatif etkiler görüldüğünde bir sağlık çalışanına danışmak oldukça önemlidir.

”Bir günde ne kadar sirke içilmeli?” sorusunun cevabı kişiden kişiye değişebilir. Ancak ortalama olarak 1-3 yemek kaşığı içmek güvenli kabul edilmektedir. Bu miktarın mutlaka seyreltilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Eğer başka bir sağlıklı kullanım şekli istiyorsanız salatalarınıza ya da çorbalarınıza ekleyebilirsiniz.

 

Sirkeli Su Ne İşe Yarar?

Sirkeli sudan hem içerek hem de haricen uygulayarak verim alınabilir. Çok daha az asidik bir karışım olduğu için, sade tüketilmesi durumuna nazaran güvenlidir.

Sirkeli su haricen uygulandığında kırışıklıkları azaltabilir, akne söndürür, cilde canlılık verir, saçlara parlaklık ve yumuşaklık verir. pH dengesini koruyarak saç elastikiyetini artırır, dökülmesini azaltır ve kepeklerin de önüne geçer. Yanı sıra uygun kullanımda diş beyazlatmaya yardımcı olduğu da bilinmektedir. Bununla beraber ağız içerisindeki iltihapları önlemek ve ağız kokusunu gidermek için de sirkeli sudan yararlanılabilir. 

Sirkeli su cilt bakımı için pamuk yardımıyla yüze uygulanabileceği gibi banyo suyuna da eklenebilir. Saç bakımı için şampuana veya durulama suyuna ilave edilebilir. Diş bakımı için gargara yöntemi kullanılabilir. 

 

Gece Yatmadan Sirkeli Su İçilir mi?

Sirkeli su, gece yatmadan önce de tüketilebilir. Ancak bu durumda bazı noktaları dikkate almak gerekir. Gece yatmadan önce sirkeli su içmek bazen mide asidini artırarak ağrı, yanma, bulantı ve reflüye neden olabilir. Bu nedenle çok fazla tüketmemeye özen gösterilmelidir. Böylece sirke içmenin faydaları da daha etkili bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Ayrıca gece yatmadan önce seyreltilmeden içilirse diş minesine zarar vererek diş hassasiyeti ve aşınma gibi sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla mutlaka suyla karıştırmak gerekir. Ek olarak uygulamanın ardından ağzı bol su ile çalkalamak ve dişleri fırçalamak da ihmal edilmemelidir. 

Sirkeli su içmenin herhangi bir rahatsızlığı ortadan kaldırmak adına tek başına bir tedavi yöntemi olamayacağını belirtmekte fayda var. Sağlıklı beslenme, egzersiz, yeterli su tüketimi, stressiz yaşama ve düzenli uyuma gibi alışkanlıklar da sağlık için önemlidir. En güvenilir tedavi yöntemleriyse doktorlar tarafından uygulananlardır.

 

WhatsApp İletişim